Chcesz programować lepiej i szybciej?
Ostatnio otrzymuję wiele pytań, co zrobić by szybciej uczyć się programowania. Są też osoby, które po nauce jakiegoś języka programowania już go zapomniały głównie z powodu rzadkiego używania danego języka.
Przebierając w ofertach pracy są takie, które wymagają roku, dwóch doświadczenia. Są też takie, które wymagają 5, a nawet 10 lat doświadczenia. Może to oznaczać, że jest duża różnica pomiędzy programistami posiadającymi różny staż. Warto też zaznaczyć, że osoby różnie przyswajają wiedzę. Jeden ma talent do obróbki danych, jeden do GUI aplikacji webowych. W przypadku baz danych umiejętności administratorskie rzadko współgrają z dobrym SQL-em i znajomością języka procedur. Poniżej kilka wskazówek, które warto wdrożyć do swojej nauki programowania. Powinny Ci pomóc w szybszym przyswajaniu wiedzy w tym temacie.

Wskazówka 1: Ucz się tego, czego będziesz używał
Jeśli uczysz się języka programowania z myślą o tym, że za kilka lat będziesz w nim programował, to muszę Cię rozczarować. Po przejściu kilku kursów oczywiście poszerzysz swoją wiedzę i umiejętności w danym języku. Jest jednak mało prawdopodobne, że będzie to trwała wiedza. Jeśli z myślą o np przyszłej pracy uczysz się nowego języka programowania, warto by ten język wykorzystywać na co dzień. Jeśli nie masz takiej możliwości np w obecnej pracy, spróbuj budować i rozwijać swoją własną aplikację. Może to być aplikacja pod Androida, może to być współpraca w ramach projektów Open Source. Najważniejsze jednak jest to, by prócz samego przejścia kursów i tutoriali, zdobywać praktykę w danym języku programowania.
Wskazówka 2: Pisz kod, zamiast kopiować gotowe przykłady
Ciągłe kopiowanie przykładów ze Stack Overflow nie jest przykładem dobrej nauki programowania. W ten sposób oczywiście osiągniesz cel, a więc zbudujesz aplikację, napiszesz część swojego kodu, jednak Twoje umiejętności nie bardzo się w ten sposób rozwiną. Same rozumienie kodu nie wystarczy. Jeśli chcesz być profesjonalistą, powinieneś jak najwięcej rzeczy pisać sam, a gotowe kawałki kodu zamieszczone w internecie traktować jako wskazówki.
Wskazówka 3: Ucz się języka, a nie narzędzia
Narzędzia oczywiście trzeba poznać. Najważniejsze, by się do nich nie przyzwyczajać. Dobrą praktyką, którą stosuję do dziś jest testowanie co jakiś czas nowych narzędzi do programowania. Narzędzia wciąż się rozwijają. Jeśli pojawiają się lepsze, warto zacząć z nich korzystać i odstawić stare edytory.

Wskazówka 4: Nie ucz się wszystkich języków programowania na raz
Warto oczywiście znać wiele języków, a nawet jest to wymagane, jeśli chcesz być profesjonalistą. Ważne jednak, by wybór był przemyślany. Warto znać dobrze 2 – 3 języki niż znać 10 w stopniu podstawowym. Zwróć także uwagę na to, że niektóre języki programowania powoli odchodzą do lamusa. Aktualnie np w analizie danych najbardziej rozwojowymi językami są R i Python i ich warto się uczyć, jeśli tym się właśnie zajmujesz.
Wskazówka 5: Używaj debuggera i zwracaj uwagę na błędy
Błędy są nieodłączną częścią programowania. Popełniasz je teraz, będziesz je także popełniał za 5 lat. Ważne jest jednak, by było ich jak najmniej. Błędy poza tym, że sygnalizują, niewłaściwe napisanie programu, informują zazwyczaj o tym co i gdzie zostało napisane nie tak jak trzeba. Zwracaj uwagę na kody błędów i ich przyczyny. Z czasem wyeliminujesz te proste, a trudniejsze błędy ograniczysz.
Wskazówka 6: Pracuj z przykładami, które Cię interesują
Nie ma nic gorszego, niż robić czegoś co nie do końca się lubi. Jeśli przechodzisz kurs dowolnego języka programowania, a same przykłady nie są dla Ciebie interesujące, zmień kurs, bądź wykonuj kurs na dobranych przez siebie przykładach. Ułatwi Ci to zrozumienie składni języka, a dodatkowo sama nauka programowania nie będzie dla Ciebie nudna.

Wskazówka 7: Projektuj kod przed jego napisaniem
Przed napisaniem części kodu rozpisz swoim językiem w kilku punktach, co powinien zawierać i jak powinna wyglądać jego logika. Pomoże Ci to uniknąć wielu błędów, które możesz popełnić, jeśli o czymś zapomnisz. Taka rozpiska dodatkowo posłuży jako Twój komentarz o kodu. Jeśli otworzysz ten sam kod za kilka miesięcy, będziesz miał jasną informację na temat tego, co się w nim znajduje i jak zostało zaprojektowane.
Wskazówka 8: Nigdy się nie poddawaj
Jeśli jakiś fragment kodu jest dla Ciebie niezrozumiały lub nie umiesz ułożyć dla niego właściwej logiki, odpocznij na moment. Rozwiązanie pojawi się najmniej oczekiwanym momencie. Powodzenia !!!
Komentarz do “Jak uczyć się programowania szybciej i lepiej”
Bardzo ważny i mądry wpis 😀
Dzięki !!! Szczególnie za punkt 8-y 😉