Zamiana Pesel na datę VBA Excel


Funkcja VBA – zamiana numeru Pesel na datę urodzenia.

W tym artykule dowiesz się jak napisać funkcję VBA Excel zamieniająca PESEL na datę urodzenia. W jednym z poprzednich artykułów opisywałem w jaki sposób zamienić numer pesel na datę urodzenia za pomocą formuł Excel. Treść artykułu zamieściłem pod tym adresem: Pesel na datę Excel. W tym artykule opisuję, jak napisać funkcję VBA, która zamienia PESEL na datę urodzenia. To, jak napisać samodzielnie funkcje VBA Excel zamieszczałem w tym artykule: VBA pisanie własnych funkcji. Poniżej przykład takiej funkcji. Zacznijmy od spisania wymagań:

  • Numer PESEL składa się z 11 znaków
  • Pierwsze 6 cyfr numeru określają datę urodzenia kolejno: rok, miesiąc, dzień
  • Numery PESEL osób urodzonych po roku 2000 mają liczbę określającą miesiąc urodzenia zwiększoną o 20

Poniżej przykład takiej formuły w Excel, dla numeru Pesel wprowadzonego w komórce A1:

Poniżej przykład funkcji VBA zamieniającej PESEL na datę urodzenia:

Powyższy przykład pokazuje w jaki sposób obliczenia wykonywane są krok po kroku. Poniżej ten sam przykład bez wprowadzania zmiennych do kodu VBA. Działa też szybciej:)

Pesel na datę VBA - funkcja użytkownika

Pesel na datę VBA – funkcja użytkownika

Zwróć uwagę na to ze wynik funkcji Pesel na datę VBA zwracany jest w typie string a nie date. Dzięki temu w arkuszu od razu nasza data zapisywana jest w formie daty, a nie  liczby reprezentującego datę. Podobne przykłady użycia VBA w Excel zamieszczam w tym dziale Excel VBA przykłady. Jeśli chciałbyś podszkolić się z programowania w VBA skorzystaj z kursu zamieszczonego na mojej stronie: Kurs VBA. Plik z omawianym przykładem zamieszczam poniżej:

vba_excel_pesel_na_date.xlsm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.