Wprowadzenie do MsSQL

Czym jest SQL Server?

SQL Server to system zarządzania relacyjną bazą danych (tzw. RDBMS) firmy Microsoft. W bardzo prostym rozumieniu jest to system baz danych, za pomocą którego zarządzamy elementami bazy takimi jak tabele, widoki, elementy programistyczne. SQL Server jest obecnie flagowym serwerem baz danych oferowanym przez Microsoft. Jest też idealnym narzędziem do nauki języka SQL z uwagi na swoją wysoką zgodność ze standardem SQL. W różnej literaturze możemy spotkać się z nazewnictwem SQL Server, bądź MS SQL. Są to różne nazwy używane dla określenia tego właśnie serwera baz danych. W tym kursie będziemy używali obydwu tych nazw zamiennie. Będziemy także odnosić się do tzw. Transact-SQL (T-SQL), który jest rozszerzeniem języka SQL dla serwerów baz danych firmy Microsoft.

Dlaczego warto zacząć naukę języka SQL od SQL Server?

MsSQL dostarcza zaawansowane środowisko zarządzania bazami danych przeznaczone do profesjonalnych zastosowań. Wysoka zgodność ze standardem SQL gwarantuje, to że nauka SQL na tej właśnie platformie będzie użyteczna także w przypadku innych dostawców technologi wykorzystujących język SQL. Co najważniejsze, jeśli używasz SQL Server do celów takich jak szkolenie, testowanie, pisanie aplikacji, możesz go używać bezpłatnie także w wersji Developer. SQL Server jest szybki i prosty w instalacji. Podstawowa konfiguracja nie powinna stwarzać problemów początkującym użytkownikom.

Kurs SQL Server - Wprowadzenie do MsSQL
Kurs SQLServer – Wprowadzenie do MsSQL

Czym jest Transact-SQL (T-SQL)?

Transact-SQL, lub tzw. T-SQL to rozszerzenie standardowego języka SQL umożliwiające stosowanie podstawowych konstrukcji związanych stricte z bazą SQL Server, a także konstrukcji programistycznych działających w oparciu o bazę danych takich jak zmienne, pętle, instrukcje warunkowe, wyzwalacze itp. T-SQL rozszerza możliwości SQL’a. Dzięki T-SQL możemy przede wszystkim automatyzować pracę, stosować obsługę wyjątków, rozszerzać możliwości zwykłej bazy danych dla własnych zastosowań. W odróżnieniu od baz Oracle nie mamy tutaj do czynienia z jednoznacznym podziałem pomiędzy język zapytań i język proceduralny (np SQL i PL/SQL). Transact-SQL’em nazywamy zarówno kod SQL jak i kod programistyczny.

Wersje SQL Server

W momencie pisania tego artykułu najnowszą wersją serwera jest SQL Server 2019. W ramach wersji 2019 mamy do wyboru 4 podstawowe edycje:

  • Edycja Express
  • Edycja Developer
  • Edycja Enterprise
  • Edycja Standard

W tym kursie MsSQL będziemy posługiwać się edycją Developer. Wszelkie informacje, skąd ją pobrać zamieszczam w kolejnych rozdziałach tego kursu. Edycja Express posiada duże ograniczenia jeśli chodzi o wydajność działania. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by przejść cały kurs MsSQL korzystając z edycji Express. Edycje Standard i Enterprise są płatne. Edycja Developer ma zbliżone możliwości do edycji Enterprise, tak więc korzystamy w tym kursie z najlepszego możliwego oprogramowania. Wszelkie szczegółowe różnice w edycjach 2017 możesz sprawdzić na stronie producenta: Microsoft

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs SQL Server / MsSQL został napisany z myślą o użytkownikach, którzy chcą nauczyć się języka SQL oraz Transact-SQL od podstaw. W kursie szczegółowo omawiam tematy dotyczące pisania zapytań SQL oraz wykorzystania tego języka w codziennej pracy. Kurs zawiera wiele informacji zarówno dla początkujących jak i średnio zaawansowanych użytkowników. Jest przygotowany z myślą o nauce początkujący -> zaawansowany. Jeśli posiadasz duże doświadczenie z bazami danych SQL Server możesz potraktować ten kurs MsSQL  jako solidną powtórkę materiału. W kursie uczymy się pisać kod, a nie go wyklikiwać. Powodzenia !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *