Wprowadzenie do makr w Excel VBA

1. Czym są makra w Excel

Makra w Excel to programy działające pod Excelem. Każdy z tych programów ma swój kod. To właśnie ten kod jest napisany w VBA. Makr w Excelu używamy przede wszystkim do przyspieszenia i automatyzacji działań, które robilibyśmy ręcznie. By w pełni korzystać z makr i VBA, w pierwszej kolejności powinniśmy włączyć obsługę makr w naszym Excelu oraz mieć aktywną kartę Deweloper. Jak to zrobić, dowiedzieliśmy się w poprzedniej części kursu.

2. Jak zarejestrować makro w Excel

Karta Deweloper jest już dostępna w naszym Excelu. By zarejestrować dowolną sekwencję działań wybieramy w kracie Developer ikonę „Zarejestruj makro„. Wyświetli nam się okno, w którym wpisujemy nazwę naszego makra. Możemy wprowadzić także jego opis i skrót klawiszowy. Pamiętajmy, by skrót nie kolidował ze standardowymi skrótami dostępnymi w Excelu. Samo makro możemy zapisać w bieżącym pliku, bądź też skoroszycie makr osobistych. Wszytko zależy od tego, do czego służy Ci Excel i jak go użytkujesz. Pisząc obszerny program, właściwym miejscem do zapisu będzie tutaj bieżący plik w formacie xlsm, a więc Skoroszyt programu Excel z obsługą makr. Jeśli natomiast chcemy, by nasze makro mogło działać na różnych arkuszach i skoroszytach, zasadne będzie zapisanie makra w skoroszycie makr osobistych. Po nagraniu makra kończymy jego rejestrowanie w karcie deweloper klikając „Zakończ rejestrowanie„.

Kurs Excel VBA - Wprowadzenie do makr
Kurs Excel VBA – Wprowadzenie do makr

3. Jak uruchomić makro w Excel

By odtworzyć dowolne zarejestrowane, bądź napisane makro wchodzimy w kartę Developer i klikamy ikonę „Makra”. Makra uruchamiamy klikając przycisk „Uruchom”. W tym oknie także sprawdzamy czy makro było zapisane w bieżącym pliku xlsm, czy też w skoroszycie makr osobistych. Możemy także uruchomić makro z innego otwartego pliku Excel.

Kurs Excel VBA - Wprowadzenie do makr
Kurs Excel VBA – Wprowadzenie do makr

4. Zadania (Rozwiązanie możesz wpisać w komentarzu)

4.1. Korzystając z rejestratora makr, zarejestruj i odtwórz następujące działania: Wypełnij 3 komórki dowolnymi wartościami liczbowymi. Pokoloruj komórki na kolor czarny. Tekst w komórkach pokoloruj na biało. Zakończ rejestrację makra i odtwórz je ponownie na czystym arkuszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 komentarzy “Wprowadzenie do makr w Excel VBA”