Pierwszy program w Excel VBA

1. Jak napisać pierwszy program w Excel VBA

Jeśli już wiesz czym są makra i do czego służy VBA, najwyższy czas napisać swój pierwszy program. Chcemy, by w komórce „A1” arkusza danych, w którym obecnie jesteśmy wyświetlił nam się napis „Witaj w VBA!”. W tym celu otwieramy Edytor VisualBasic w karcie Developer. Klikamy prawym przyciskiem na element „Microsoft Excel Object” . Następnie Insert > Module. W kodzie modułu tworzymy program o nazwie FirstProgram(). Pisanie naszego programu rozpoczniemy frazą Sub nazwa_programu(). Zakończenie naszego programu kończy się frazą End Sub. Pomiędzy frazami wprowadzamy w jednej linii kod odpowiedzialny za zaadresowanie komórki „A1” oraz to, co chcemy do niej wprowadzić zgodnie z poniższym przykładem.

Sub FirstProgram()
Range("A1") = "Witaj w VBA!"
End Sub
Kurs Excel VBA - Pierwszy program
Kurs Excel VBA – Pierwszy program
Kurs Excel VBA - Pierwszy program
Kurs Excel VBA – Pierwszy program

Po napisaniu programu zamykamy edytor kombinacją klawiszy Alt+Q. By uruchomić nasz program wchodzimy w zakładkę Developer. Następnie wybieramy makra. Spośród makr FirstProgram. Jak widzimy za pomocą frazy „Range” możemy określić adres komórki arkusza, w której wstawiony zostanie nasz tekst. Jeśli chcielibyśmy, by nasze powitanie wyświetliło się w formie komunikatu, wykorzystujemy w tym celu okno MsgBox. Sam kod wygląda następująco:

Sub FirstProgram()
MsgBox "Witaj w VBA!"
End Sub
Kurs Excel VBA - Pierwszy program
Kurs Excel VBA – Pierwszy program

Więcej na temat okna MsgBox i jego funkcjach dowiesz się w dalszej części kursu w tym artykule.

2. Uruchamianie makra przy użyciu przycisku

Ok, wiesz już jak napisać swój pierwszy program. Spróbuj teraz uruchomić nasz program, używając do tego przycisku w Excelu. Wchodzimy w zakładkę „Deweloper”. Rozwijamy ikonę „Wstaw”. Następnie z formantów formularza wybieramy „Przycisk(formant formularza)

Kurs Excel VBA = Pierwszy program
Kurs Excel VBA – Pierwszy program

Po jego wyborze możemy bezpośrednio przypisać makro do naszego przycisku. Z listy makr, która nam się wyświetli wybieramy nasze makro, a więc „FirstProgram()”.

Kurs Excel VBA - Pierwszy program Przycisk
Kurs Excel VBA – Pierwszy program Przycisk

3. Zadania (Rozwiązanie możesz wpisać w komentarzu)

3.1 Napisz program o nazwie „MojProgram” uzupełniający komórki A1, A2 i A3 Twoim Imieniem, nazwiskiem oraz rokiem urodzenia.

3.2 Wykonaj powyższe zadanie wykorzystując okno MsgBox. Wywołaj okno przy użyciu przycisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 komentarzy “Pierwszy program w Excel VBA”