Instrukcja CASE w SQL Server


W jaki sposób korzystać z Select CASE w SQL Server?

CASE w SQL Server to instrukcja wyboru porównywalna do instrukcji warunkowej IF THEN ELSE w innych językach programowania. W jaki sposób z niej skorzystać? CASE w SQL możemy wykonać na dwa sposoby. Poniżej przedstawiam schematy działania instrukcji. Pierwsza konstrukcja CASE polega na przypisaniu wyniku do wartości.

Na bazie AdventureWorks możemy wykonać przykładowe działania przypisując wartość na podstawie kolumny Name w tabeli [Production].[Culture]. Nasz Case będzie tłumaczył wartości z kolumny Name na język polski. Dla wartości innych niż zdefiniowane chcemy uzyskać wartość “Inny” :

Druga konstrukcja CASE polega na obliczeniu wyniku na podstawie wyrażeń logicznych.

Stwórzmy identyczny przykład z użyciem tej konstrukcji do tłumaczenia wartości z kolumny Name.

Jak widzisz wynik obydwu zapytań jest taki sam. Stwórz kolejny przykład Case na bazie AdventureWork. Case na podstawie ceny w tabeli Production.Product określi jej słowny przedział np “do 50 USD”. Poniżej przykład:

Case w SQL Server - Jak używać instrukcji

Case w SQL Server – Jak używać instrukcji

Dodam, że Case możemy stosować także w innych klauzulach niż Select. Możemy użyć Case w klauzuli WHERE, a nawet w klauzuli FROM, HAVING, czy ORDER BY o czym dowiesz się w dalszej części tego kursu SQL Server.

Źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.