Wgrywanie przykładowej bazy danych w SQL Server 3


Przykładowe bazy danych MSSQL

Wraz z każdą nową wersją servera, Microsoft dostarcza przykładowe bazy danych (tzw. sample database), na których możemy testować funkcjonalności serwera SQL. Najpopularniejszymi bazami, którymi powinniśmy się zainteresować są:

 • baza AdventureWorks
 • baza NorthWind
 • baza AdventureWorksDW

W bardzo dużym skrócie, jeśli uczymy się SQL’a lub też funkcjonalności servera MSSQL, korzystamy z baz AdventureWorks i NorthWind. Te bazy będą też wykorzystywane w kolejnych rozdziałach kursu MSSQL. Baza AdventureWorksDW służy do nauki obsługi hurtowni danych oparciu o SQL Server. Używana jest głównie w usługach SQL Server Reporting Services (SSRS) i SQL Server Analysis Services (SSAS). Sam skrót DW pochodzi natomiast od nazwy Data Warehouse. Na sam początek powinieneś wgrać przede wszystkim zwykła bazę AdventureWorks.

Skąd pobrać bazę AdventureWorks

SQL Server instaluje się domyślnie bez przykładowej bazy danych (tzw. Sample database). Przykładową bazę możemy ściągnąć z githuba Microsoft. Same pliki wszystich przykładowych baz dnaych znajdują się bezpośrednio pod tym adresem: link. W naszym  przypadku bazą tą będzie AdventureWorks. Ze strony pobieramy bazę odpowiadającą wersji naszego servera. Tak wiec, jeśli korzystamy z SQL Server 2017, pobieramy plik AdventureWorks2017.bak. Bazy wcześniejsze są kompatybilne z późniejszymi wersjami serwera. Nie działa to natomiast na odwrót. Import bazy AdventureWorks2017.bak do serwera w wersji 2014 nie będzie możliwy.

Bez względu jednak na rok odpowiadający wersji, bazy AdventureWorks składają się z tych samych zestawów tabel, widoków i większości innych obiektów.

Jak wgrać bazę danych AdventureWorks – SSMS

Ściągnięty plik wgrywamy do naszego serwera poprzez wybranie „Restore database” w SQL Server Management Studio. Instalacja przykładowej bazy danych jest bardzo ważna. To na tej bazie będziemy uczyli się pisania zapytań w języku T-SQL. Na obiektach tej bazy oparty jest też cały kurs SQL Server.

Kurs SQL Server - Restore database AdventureWorks

Kurs SQL Server – Restore database AdventureWorks

Po wybraniu opcji Restore database zaznaczamy opcję Device i wskazujemy lokalizację pliku z bazą Adventure Works, którą wcześniej pobraliśmy. W polu Destination > Database wpiszmy po prostu frazę AdventureWorks. Bez zaznaczania żadnych dodatkowych opcji zatwierdzamy wszytko przyciskiem OK i obserwujemy postęp odtwarzania bazy danych.

Kurs SQL Server - Restore database Adventure Works

Kurs SQL Server – Restore database Adventure Works

Po zakończeniu operacji możemy już korzystać z obiektów na naszej nowej bazie danych. W pierwszej kolejności w oknie zapytań ustawiamy nową bazę danych poprzez zastosowanie polecenia „USE„:

W ten sposób możemy już korzystać ze wszystkich obiektów, które oferuje nam przykładowa baza AdventureWorks w SQL Server.

Baza AdventureWorks – podstawowe obiekty

Baza Adventure Works oferuje nam duży zasób obiektów z których możemy skorzystać w szkoleniu SQL. Są to m.in:

 • Table w różnych schematach
 • Widoki oparte o tabele
 • Procedury składowane
 • Zaprogramowane funkcje
 • Indeksy

Na zakończenie napiszmy krótkie zapytanie do bazy w oparciu o tabelę Address w schemacie Person. Zatwierdźmy je klawiszem F5:

Artykuł ten jest częścią kursu SQL Serwer. Całość kursu zamieszczam pod tym adresem: Kurs T-SQL.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 komentarzy do “Wgrywanie przykładowej bazy danych w SQL Server

 • Kasia

  Witam,

  mam problem z zaczytaniem bazy danych AdventureWorks 2014. Poprzez 'device’ w ogóle nie znajduje danego pliku, a jeśli bezpośrednio chcę otworzyć bazę danych w programie SQL Server Management Studio to pojawia się komunikat w stylu, że program nie obsługuje tego pliku.

   

  • Tomasz

   Witaj

   Ja miałem ten problem z MSSQL Express. Z wersją Developer wszystko działa!