Operacje DQL, DML, DCL, DDL w MsSQL

Czym są operacje DQL, DML, DCL, DDL w SQL Server?

Operacje DML, DDL, DCL występują w każdym języku SQL. Jest to podział operacji wykonywanych na bazie lub serwerze w zależności od grupy czynności, jaką wykonujesz: manipulacja danymi, definiowanie, sterowanie (nie mylmy z kontrolą), wyświetlanie tabeli / setu danych.

DQL – Data Query Language. DQL to instrukcje, za pomocą których możesz otrzymać z bazy określone dane. Najważniejszym poleceniem jest tutaj SELECT.

DML – Data Manipulation Language. Instrukcje manipulacji danymi. Możemy do nich zaliczyć polecenia takie jak INSERT, UPDATE, DELETE. Najważniejszą cechą tych instrukcjii jest to, że za ich pomocą możemy manipulować danymi w obiektach takich jak tabele.

DDL – Data Definition Language. Instrukcje definiujące. Możemy do nich zaliczyć polecenia takie jak CREATE, ALTER, DROP. Za pomocą instrukcji DDL nie manipulujemy bezpośrednio danymi, a ich strukturą. Możemy zdefiniować kolumny tabel, zmienić typy danych, czy usunąć obiekt taki jak widok, czy tabela.

DCL – Data Control Language. Instrukcje sterujące uprawnieniami w bazie danych / serwerze. Za ich pomocą możemy nadawać uprawnienia (np uprawnienia użytkownikom do obiektów, przypisywać role, zmieniać hasła itp). Najważniejsze grupy poleceń to GRANT, DENY, REVOKE. Za pomocą GRANT przyznajemy uprawnienia. REVOKE służy do odbierania uprawnień. DENY jawnie zabrania dostępu. Instrukcje te są szczególnie istotne przy administracji serwerem.

Jak się tego nauczyć?

Wszystko zależy od tego, czym zajmujesz się w tematyce baz danych i jaka jest Twoja rola w organizacji. Przykładowo, jeśli jesteś analitykiem danych lub pracujesz na hurtowni danych, najważniejsze z Twojego punktu widzenia będą operacje Select oraz DML oraz DDL. Jeśli natomiast zajmujesz się administracją bazami danych, to najważniejsze typy operacji, które powinieneś przyswoić to DCL oraz DDL. Jeśli jesteś z kolei developerem aplikacji opartych o MSSQL to w Twoim przypadku DDL i DML będą najczęściej używanymi operacjami.

Jak widzisz, wszystko zależy od tego, czym dokładnie się zajmujesz. Nie da się być ekspertem w każdej dziedzinie baz danych jednocześnie. Warto natomiast znać bardzo dobrze swoją działkę i mieć co najmniej ogólne pojęcie w pozostałych typach operacji.

Wszystkie wyżej wymienione typy operacji sukcesywnie wyjaśniam w kursie mssql. By zobaczyć więcej zastosowań języka SQL, zerknij też do przykłądów: Przykłady kodu mssql.

Źródła: DQL – link

Operacje DQL, DML, DCL, DDL w MsSQL
Operacje DQL, DML, DCL, DDL w MsSQL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 komentarze “Operacje DQL, DML, DCL, DDL w MsSQL”