Ciągi znaków w Python, a więc ciągi tekstowe poznaliśmy już przy okazji pisania pierwszego programu. Podstawowe działanie na tekstach w Python polega na ich wyświetleniu za pomocą polecenia print(). Spośród podstawowych działań, które wykonujemy na ciągach tekstowych możemy wymienić m.in.:
- Łączenie ciągów znaków
- Powielanie ciągów znaków (multiplikacja)
- Wycinanie ciągu znaków z innego ciągu tekstowego
- Zmiana wielkości znaków w ciągu
- Wstawianie jednego ciągu znaków do drugiego ciągu znaków
- Sprawdzanie pozycji występowania jednego ciągu tekstowego w innym ciągu.
W jaki sposób to zrobić? Poniżej kilka przykładów.
Łączenie ciągów znaków w Python
Jeśli chcesz połączyć ze sobą ciągi tekstowe, możesz to zrobić na kilka sposobów. Do łączeni ciągów znaków w Python używamy operatora dodawania „+”.
Ten sam rezultat możesz także osiągnąć stosując konstrukcję, w której ciągi znaków oddzielone są od siebie przecinkami. Spacja zostaje wstawiona automatycznie. Możesz też użyć do tego celu zmiennych.
# Przykład 1 print("Kurs"+" "+ "Python") # Przykład 2 print("Kurs","Python") # Przykład 3 x = "Kurs " y = "Python" print(x+y)

Powielanie ciągu tekstowego (multiplikacja)
W Python w prosty sposób możesz powielić ciąg znaków. W tym celu wykorzystaj operator mnożenia. Tekst zostanie powielony określoną liczbę razy, np:
"To jest tekst " * 10 # lub print("To jest tekst " * 10)

Wycinanie ciągu znaków
W Python w prosty sposób możesz wyciąć część znaków z dłuższego wyrażenia. Najprościej w tym celu określić pozycje tekstu, który chcesz wyciąć. Jeśli chcesz wyciąć pierwszy znak z danego tekstu wstaw pozycję znaku w nawiasie kwadratowym zaraz za tekstem lub za zmienną.
Jeśli chcesz wyciąć z jednego tekstu jego część zaczynając od np szóstego znaku, a kończąc na dwunastym, możesz to zrobić wskazując w nawiasie kwadratowym pierwszy znak i ostatni, który chcesz wyciąć np [i:j].
Jeśli chcesz wyciąć ciąg znaków zaczynając od prawej strony, pamiętaj o znaku minus przed liczbą określającą pozycję znaku. Poniżej przykłady:
# Wycinanie pierwszego znaku zaczynając od lewej strony "Hello World! "[1] # Wycinanie znaków ze środka tekstu "Hello World! "[6:12] # Wycinanie znaków od końca ciągu tekstowego "Hello World! "[-5]
Zmiana wielkości znaków w ciągu tekstowym w Python
W Python w prosty sposób możesz zmienić wielkość znaków w dowolnym tekście. Służą do tego metody upper() i lower(). Wstaw je po kropce za tekstem lub zmienną.
# Zmiana liter na wielkie lub małe x = "I like learning Python" print(x.upper()) print(x.lower())
Wstawianie fraz do ciągu znaków
Wstawianie ciągu znaków wewnątrz w innym tekście możemy wykonać na kilka sposobów. Najprościej jest skorzystać z łączenia fraz z użycie operatora „+”. Jeśli jednak piszemy profesjonalny program, korzystamy z rozbudowanego polecenia print. Jedyne, co musisz zrobić, to w argumencie funkcji print wstawić miejsce na zmienną, z której chcesz skorzystać. Określasz ją w następujący sposób:
- %s, by wstawić wartość tekstową,
- %d, by wstawić liczbę całkowitą int,
- %f, by wstawić liczbę float.
Następnie za cudzysłowem wstaw znak % i nawias. W nawiasie wprowadź zmienną lub wartość, która ma być wstawiona w określone wcześniej miejsce. Przykłady poniżej:
# Wstawianie liczby zmiennoprzecinkowej float: %.f x = 28 print("Tom ma %d lat." % x) # Możesz użyć więcej niż jednej zmiennej: x = 28 y = "Warszawie" print(" Tom ma %d lat i mieszka w %s" % (x, y)) # Możesz też wstawić więcej niż jedną zmienną o tym samym typie danych. name = "Tom" age = 29 score = 78.5 year = 2019 city = "Warszawy" print("%s jest z %s. Ma %d lat. Napisał egzamin w %d roku i zdobył %.1f punktów." % (name, city, age, year, score ))
W wyżej opisanym przykładzie %.1f oznacza, iż zaokrąglamy liczbę punktów do 1 miejsca po przecinku.
Sprawdzanie pozycji w tekście
W Python możesz sprawdzić pozycję znaku lub tekstu w innym tekście. Metoda index() zwróci pozycję znaku lub początku szukanego tekstu. Wielkość znaków ma znaczenie.
# Zwracanie pozycji tekstu w innym tekscie x = "Mieszkam w Polsce i uczę się programowania" print(x.index("k")) print(x.index("programowania"))
Możesz też sprawdzić za pomocą metod startswith() i endswith(), czy tekst zaczyna się, bądź kończy określoną frazą.
# Sprawdzanie początku i zakończenia ciągu tekstu x = "I like learning Python" print(x.startswith("I like")) print(x.endswith("Pyt"))
Sprawdzanie liczby wystąpień ciągu znaków w innym ciągu znaków
Możesz sprawdzić ile razy dana fraza, lub pojedynczy znak występuje w danym ciągu tekstowym. Służy do tego metoda count().
# Sprawdzanie ile razy tekst występuje w innym tekście x = "I like learning Python. Python is the best programming language" print(x.count("g")) print(x.count("Python"))
Tworzenie listy z ciągu tekstowego w Python
Z każdego ciągu tekstowego możesz wydzielić pojedyncze wyrazy i zrobić z nich listę. O listach dowiesz się więcej w kolejnych częściach kursu Python.
# Tworzenie listy z wyrazów w ciągu tekstowym # Powinieneś wybrać znak rozdzielający, tzw. delimiter np spację x = "I like learning Python. Python is the best programming language" print(x.split(" "))
Ciąg znaków w kolejności odwrotnej w Python
W Python w prosty sposób możesz zwrócić ciąg znaków pisany od końca.
# String reverse, a więc ciąg znaków w kolejności odwrotnej. x = "I like learning Python" print(x[::-1])
Artykuł, który przeczytałeś jest częścią kursu Python. Całość zamieszczam pod tym linkiem: kurs python online